hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
Linux lepší než Microsoft?
príspevkov 4 |
zobrazení 78 |
tému vytvoril(a) 15.4.2023 01:43 vrana
posledná zmena pred 3 hodinami
|
1
|
Aké sú výhody nevýhody?
Vie mi niekto na rýchlo to porovnať?
|
 |
|
2
|
|
|
1. vrana 15.04.2023, 01:43
Aké sú výhody nevýhody?
Vie mi niekto na rýchlo to porovnať?
▲
15.04.2023, 11:27
|
Linux tak neni napadaný výrusmi.....zatial.
|
 |
|
3
|
|
|
1. vrana 15.04.2023, 01:43
Aké sú výhody nevýhody?
Vie mi niekto na rýchlo to porovnať?
▲
15.04.2023, 17:34
|
Myslíš zrejme rozdiel medzi GNU/Linux a Microsoft Windows.
(Microsoft je firma, Linux je len jadro OS, ktoré nestačí na beh PC.)
Rozdiel je v hlavne v možnosti ovládania.
V Microsoft Windows mnoho vecí nejde nastaviť. Alebo ak ide, nie je k tomu verejná dokumentácia.
V GNU/Linux máš dokumentáciu ku všetkému.
Ďalej je rozdiel v oznamoch. Keď niečo v Microsoft Windows nefunguje, často z chybovej hlášky vôbec nie je jasné, v čom je chyba a dokonca aká je to chyba. V GNU/Linux sú chybové hlášky jasné, sa mi vidí.
Rozdiel ja aj v podpore. Ak nemáš extra platenú službu podpory od Microsoftu, môžeš mať aj legálnu verziu, pri problémoch Ti Microsoft nepomôže. A nepomôžu Ti ani iní užívatelia, lebo ani oni nemajú možnosť zistiť, v čom je problém a ani ako ho napraviť, keďže zdrojové kódy nepoznajú.
V GNU/Linux, ak sa vyskytne nejaká vážna (pre užívateľa nebezpečná) chyba, tak je veľmi rýchlo opravená, práve kvôli dostupnosti zdrojových kódov programov. Už aj Microsoft prispieva do zdrojových kódov jadra Linux. Najväčší prispievateľ je Intel.
Microsoft na chyby často serie. Aj na vážne. A nikto iný ich nemôže opraviť, takže bezpečnosť Tvojho PC je plne v rukách jedinej firmy, ktorá má veľmi pochybnú minulosť čo sa týka kybernetickej bezpečnosti. Anti-vírus a podobná ochrana to, samozrejme, nezachráni, keďže OS má plnú moc nad každým iným softvérom: Keď máš napadnutý/deravý OS, tak Ti, samozrejme, môže anti-vírus blokovať.
GNU/Linux obsahuje aj užívateľský softvér, ktorý je elektronicky podpísaný ľuďmi, čo ho skompilovali z verejne dostupných zdrojových kódov. Takže nemusíš inštalovať neznáme a potenciálne veľmi nebezpečné sračky, ktoré môžu obsahovať rôzne vírusy, špehovacie programy a pod.
Nevýhoda GNU/Linux je, že veľa softvéru beží len pod Microsoft Windows. Ale niektoré z nich je možné spustiť na GNU/Linux pomocou WinE-HQ.
Tiež, že výrobcovia hardvéru niekedy nedodávajú ovládače na iné OS ako na Microsoft Windows.
|
 |
|
4
|
Ja som na Linux, konkretne na Mint. Presiel som asi pred rokom, ked mi stary notebook s Windowsom uz neskutocne sekal a nechcelo sa mi kvoli tomu kupovat novy. Nahodil som ho tam a ten stroj normalne chytil druhy dych, vsetko ide svizne a hlavne mi system nevnucuje aktualizacie kazdy druhy den. Netreba mat ale ruzove okuliare, lebo to nie je uplne pre kazdeho. Ak clovek potrebuje hrat najnovsie hry alebo kvoli robote vyuziva specificky softver, tak tie alternativy na Linuxe nie su vzdy idealne a clovek s tym zbytocne bojuje. Ale na take to bezne fungovanie, internet, filmy a klasicku pracu je to za mna ovela lepsie a stabilnejsie nez Microsoft 
|
 |
|
|
prevádzkuje diskusneforum.sk
kontaktuj správcu diskusného fóra
vytvoril dzI/O 2023 - 2026
verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 )
veľkosť : 102 599 B
vygenerované za : 0.043 s
unikátne zobrazenia tém : 2 113 267
unikátne zobrazenia blogov : 21 622
táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...
|
možnosti :
hlavná stránka
nastavenia
blogy
todo
hľadanie :
blog dňa :
Minule nas vytopila suseda a az vtedy sme zacali realne riesit poistenie domacnosti 😅 Dovtedy som si vzdy hovorila, ze je to len dalsi mesacny vydavok a clovek to aj tak nikdy nevyuzije. Teraz uz na to pozeram trochu inak a pozerala som aj rozne mozn...
citát dňa :
Hoci temperament velí zahrešiť z plných pľúc, intelekt káže zachovať chladnú hlavu a argumentovať triezvo.
|