hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Tma, ktorá stráži Svetlo ;)

príspevkov
11
zobrazení
42
tému vytvoril(a) 30.5.2026 23:21 EnaXnaY
posledná zmena 30.5.2026 23:56
1
30.05.2026, 23:21
odkaz 😉

Úvod

Na počiatku nebola len žiara.
Na počiatku bola aj tma — nie ako tieň, ktorý sa bojí svetla, ale ako mäkká prikrývka, ktorú Stvorenie natiahlo cez unavené ramená vesmíru.

Tma bola prvý suplement.
Nie vitamín, nie minerál, ale kozmický oddychový režim, ktorý umožnil všetkému živému vydýchnuť.

Svetlo chcelo tvoriť.
Tma chcela, aby tvorstvo prežilo.

A tak sa dohodli.

Svetlo povedalo:
„Ja budem ukazovať cestu.“

Tma odpovedala:
„A ja budem dávať silu kráčať.“

Svetlo rozohrialo prvé myšlienky.
Tma ich uložila, aby sa nerozsypali.
Svetlo vytiahlo tvory z chaosu.
Tma ich naučila spať, snívať a regenerovať.

A keď sa prvé bytosti začali báť, tma ich jemne objala a zašepkala:

„Nebojte sa. Ja nie som koniec svetla. Ja som jeho pauza.“

Odvtedy sa vesmír učí rytmu:
svetlo tvorí, tma lieči.
Svetlo ukazuje, tma utišuje.
Svetlo prebúdza, tma chráni.

A tak vzniklo toto Evanjelium — nie o boji svetla s tmou, ale o ich tichej spolupráci, vďaka ktorej môže tvorstvo rásť bez toho, aby sa vyčerpalo.

Celý textík nájdeš na doleuvedenom odkaze 😉

odkaz 😉
none
2

1. EnaXnaY 30.05.2026, 23:21

https://www.dzio.sk/lipka/gallery/02Q0AC8W7F-20260530231943.png 😉

Úvod

Na počiatku nebola len žiara.
Na počiatku bola aj tma — nie ako tieň, ktorý sa bojí svetla, ale ako mäkká prikrývka, ktorú Stvorenie natiahlo cez unavené ramená vesmíru.

Tma bola prvý suplement.
Nie vitamín, nie minerál, ale kozmický oddychový režim, ktorý umožnil všetkému živému vydýchnuť.

Svetlo chcelo tvoriť.
Tma chcela, aby tvorstvo prežilo.

A tak sa dohodli.

Svetlo pove...

30.05.2026, 23:41
odkaz 😉
none
3
30.05.2026, 23:45
Enax - ty si sa dal na Budhizmus?
none
4

3. Fotón 30.05.2026, 23:45

Enax - ty si sa dal na Budhizmus?

30.05.2026, 23:46
Idem cestou necestou a spoznávam rôzne učenia 😉

Toto konkrétne nie je budhizmus 😉

Jin a jang je tradičný koncept čínskej filozofie, ktorý symbolizuje dve navzájom opačné a doplňujúce sa sily, ktoré tvoria základ všetkého vesmírneho diania a existencie. Sú neustále v pohybe a hľadajú rovnováhu. 😉
none
5

4. EnaXnaY 30.05.2026, 23:46

Idem cestou necestou a spoznávam rôzne učenia 😉

Toto konkrétne nie je budhizmus 😉

Jin a jang je tradičný koncept čínskej filozofie, ktorý symbolizuje dve navzájom opačné a doplňujúce sa sily, ktoré tvoria základ všetkého vesmírneho diania a existencie. Sú neustále v pohybe a hľadajú rovnováhu. 😉

30.05.2026, 23:47
Ja viem, to je taoizmus, ale budhizmus to prevzal...
none
6

5. Fotón 30.05.2026, 23:47

Ja viem, to je taoizmus, ale budhizmus to prevzal...

30.05.2026, 23:49
Budhizmus chápem skôr ako filozofiu, ktorá vedie k oslobodeniu sa od utrpenia 😉

Vlastne ich učenie je nejaká cesta, ako sa ho zbaviť 😉

Zlatá stredná cesta a tak 😉

S čínskou filozofiou by som to asi nespájal 😉
none
7

6. EnaXnaY 30.05.2026, 23:49

Budhizmus chápem skôr ako filozofiu, ktorá vedie k oslobodeniu sa od utrpenia 😉

Vlastne ich učenie je nejaká cesta, ako sa ho zbaviť 😉

Zlatá stredná cesta a tak 😉

S čínskou filozofiou by som to asi nespájal 😉

30.05.2026, 23:51
Buddha mal dobré myšlienky. Len mi vadí, že bol ateista!
none
9

7. Fotón 30.05.2026, 23:51

Buddha mal dobré myšlienky. Len mi vadí, že bol ateista!

30.05.2026, 23:52
Hmm, no ja neriešim kto aký bol 😉

Zaujímam sa len o myšlienky 😉

Rovnako ako v kresťanstve 😉
none
8

5. Fotón 30.05.2026, 23:47

Ja viem, to je taoizmus, ale budhizmus to prevzal...

30.05.2026, 23:51
Ak by som mal čo najvýstižnejšie svoju cestu označiť 😉

Asi by som sa označil za OMNISTU 😉

Omnizmus je filozofický a duchovný smer, ktorý uznáva a rešpektuje všetky náboženstvá sveta.Jeho podstatou je presvedčenie, že žiadna viera nemá monopol na pravdu. Každé náboženstvo obsahuje určitú časť pravdy, múdrosti a duchovného poznania. 😉
none
10

8. EnaXnaY 30.05.2026, 23:51

Ak by som mal čo najvýstižnejšie svoju cestu označiť 😉

Asi by som sa označil za OMNISTU 😉

Omnizmus je filozofický a duchovný smer, ktorý uznáva a rešpektuje všetky náboženstvá sveta.Jeho podstatou je presvedčenie, že žiadna viera nemá monopol na pravdu. Každé náboženstvo obsahuje určitú časť pravdy, múdrosti a duchovného poznania. 😉

30.05.2026, 23:53
Hlavne buď kým sa cítiš. Neber žiadne obmedzenia!
none
11

10. Fotón 30.05.2026, 23:53

Hlavne buď kým sa cítiš. Neber žiadne obmedzenia!

30.05.2026, 23:56
Z kresťanstva som veľa načerpal, ak mám pravdu povedať 😉

Chápem prečo napríklad utrpenie je nutné 😉

Lebo Vesmír je vo svojej podstate "lenivý" 😉

A ten mozog taktiež 😉

Takže kým človek nemusí, tak nerieši nejakú cestu vedúcu ku šťastnému životu 😉

Z tohto pohľadu, to čím som si prešiel mi dáva veľký zmysel 😉
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2026 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 127 989 B vygenerované za : 0.058 s unikátne zobrazenia tém : 2 090 816 unikátne zobrazenia blogov : 21 216 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti :

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto (nie) je online

hľadanie :

blog dňa :

I worked as a freelance video editor. Most of my clients were local content creators, small businesses, or wedding videographers. While the work was creative and flexible, the cold winters and rising living costs made me dream of a change. One eveni...

citát dňa :

Kuj železo, pokiaľ je ešte horúce.