Irán ukazuje, ako to vyzerá, ak štát nezvláda epidémiu koronavírusu
V piatkovom Svetovom newsfiltri okrem situácie v Európe opisujeme aj katastrofálny vývoj v Iráne, kde zlyháva štát a kde je prístup niektorých lídrov nezodpovedný.
Irán nezvláda pandémiu koronavírusu. Režimu trvalo dlho, kým priznal, že situácia je naozaj vážna, opatrenia zavádzal pomaly a dnes je smutným príkladom toho, ako môže dopadnúť štát, ktorý sa k šíreniu vírusu nepostaví zodpovedne.
Zdravotníctvo v krajine kolabuje, ľudia sú naštvaní a analytici varujú pred hrozivými scenármi s miliónmi obetí.
Ako to vyzerá: Prvé prípady nákazy koronavírusom sa v Iráne objavili už pred mesiacom. Bolo to v posvätnom meste Qom. V Iráne to však brali na ľahkú váhu a nezaviedli žiadne opatrenia, ktoré by mohli zabrániť šíreniu vírusu.
Za všetko hovorí postoj námestníka ministerstva zdravotníctva, ktorý koncom februára na tlačovke povedal, že „karanténa patrí do doby kamennej“. O deň neskôr oznámil, že on sám má COVID-19.
Nerobia dosť: Šancu, že to tak naozaj je, zvyšujú aj slabé opatrenia, ktoré štát doteraz urobil. Vo februári, po tom, čo už bolo jasné, že vírus je v krajine, prebehli voľby. Bez akýchkoľvek opatrení.
Vláda síce zavrela školy a ruší aj veľké podujatia, no karanténu miest či celých oblastí a obmedzenie pohybu neplánuje.
V Iráne nie je jasné, kto má byť za riešenie situácie zodpovedný – či je to civilná zložka moci, na ktorej čele je prezident Rúhání, alebo náboženská vetva ajatolláha Chámaneího, pod ktorého patria aj revolučné gardy.
Armáda podľa denníka New York Times navrhovala uzavrieť viaceré ohniská nákazy a veľké mestá, no prezident bol proti, pretože štát by nedokázal v karanténe fungovať a skolaboval by.
Iránske hospodárstvo má v dôsledku amerických sankcií obrovské problémy. V krajine chýbajú milióny kusov základných vecí – rúšok, rukavíc, ochranných materiálov aj liekov.
odkaz
Sme všetci v nemom úzase


